Професія " Муляр"
Цеглинка на цеглинку
Й отримуємо будинки.
Фундамент з буту звожу я.
Цементним розчином мурую,
І блоки вмію класти я
На всі роки і на віки
Історія
розвитку професії
Професія муляра виникає у сивій давнині разом з народженням древніх цивілізацій. Назва її походить від слова мурувати.
Археологічні дослідження дають підстави сказати, що споруди з каменю та сирцю – невипаленої цегли – почали будувати ще в сиву давнину. Ще в Єгипті та Дворіччі (Шумерське царство) на межі IV та III тисячоліть до нашої ери існували чималі міста, обнесені кам’яними стінами, в центрі яких стояли монументальні храми богів та палаци володарів.
3а історичними свідченнями навіть у ранніх рабовласницьких державах будівництво житла, храмів і захисних укріплень вже було на досить високому рівні. Так, в одному з папірусів, оригінал якого зберігається в Британському музеї, називаються професії часів Середнього царства Єгипту: писець, городник, гончар, ткач і ... будівельник стін.
Документи Вавілонського царства також говорять про досить розвинену будівельну справу. Люди вміли зводити багатоповерхові будинки, храми, іригаційні системи.
Отже, професію муляра, будівельника стін, як її називають у старих документах, ми бачимо в її майже готовому вигляді, адже суть справи не дуже змінилась. Вже п’ять тисяч років тому люди вміли обпалювати цеглу, підганяти камені, знали вапняні та інші зв’язуючи матеріали. А деякі споруди, зведені ними, вистояли і до нашого часу.
Будівлі з каменю поступово розповсюдились майже по всьому світу. Але там, де його не було, при наявності глини ставились цегляні споруди. Зв’язуючими матеріалами при муруванні стін спочатку були бітум і звичайна глина, а значно пізніше почали використовувати вапно.
У той самий час, а може й раніше, з випалених блоків будували храми (пагоди), палаци, фортеці й захисні стіни у Китаї, а згодом і в Японії.
Цікаво, що в Америці ще до нашої ери храми, палаци й піраміди також зводились з цегли-сирцю й кам’яних блоків.
Будинки з необтесаного каменю ставились за дві тисячі років до нашої ери на острові Кріт, пізніше у Греції, Римі, Закавказзі. У гірській місцевості для мурування стін почали навіть застосовувати круглі камені – гальку, а для їх зв’язування – вапняні розчини. Це був важливий крок уперед. Тепер не обов’язково було підганяти камінь до каменю. Стіну вже можна було формувати з будь-якого тв ердого матеріалу.
У IX – X століттях на Русі було 25 міст, в XI ст. – 89, а в кінці XII ст. в літописах називаються 224 міста. Хоч у них переважали дерев’яні та глинобитні будинки, але чимало споруд зводилось з каменю й цегли.
Дослідники Софіївського собору, збудованого XI столітті при Ярославі Мудрому, засвідчили високу будівельну майстерність його творців. Зводилась Київська Софія із каменю та оранжево-рожевої плінфи. При муруванні стін ці матеріали чергувались. Розчином служила суміш вапна, піску і товченої випаленої цегли (цегляного борошна), яку називали цем’янкою.
Дальшого розквіту будівельна справа набула у Москві. У XV столітті зводяться Успенський і Благовіщенський собори та багато інших оригінальних будівель. Дерев’яні укріплення змінюються цегляними. Цегла виготовляється з чистої глини або з її суміші з піском.
А сама суть професії муляра, проте, не змінилася з найдавніших часів. Вона зводиться до кладки стін – з цегли чи кам’яних блоків. Способи їх «зв’язування» теж винайшли тисячі років тому. Цемент знали ще в Стародавньому Римі.
Отже, юний друже, якщо ти хочеш обрати професію муляра, пам’ятай, що вона сьогодні і ще багато років буде однією з найнеобхідніших. Від людей цієї професії залежить дуже багато. Адже без них не було б ні заводів, ні шкіл, ні палаців, ні житлових будинків.
Виробнича характеристика професії
Мета праці: зведення фундаментів, стін, колон, фабричних труб, печей і камінів, улаштування склепінь, арок, перемичок.
Основні виробничі операції: мурування стін будинків, мостів, промислових гідротехнічних споруд, печей, кам’яних конструкцій з штучного каменю, установка балконних плит, монтування сходових площадок, роботи з улаштування бутобетон них фундаментів, горизонтальної гідроізоляції фундаменту рулонними матеріалами.


Предмет праці:
Основою підготовки муляра високої кваліфікації є професійна майстерність.




Випускник повинен знати:
- способи мурування стін середньої складності;
- мурування простих стін з одночасним облицюванням;
- способи мурування стін полегшених конструкцій;
- способи монтажу збірних елементів та деталей середньої маси;
- армування кам’яних стін і перегородок;
- вимоги до якості мурування конструкцій будинків та споруд.
Випускник повинен уміти:
- мурувати стіни середньої складності з цегли та дрібних блоків під штукатурку або з розшиванням швів під час мурування;
- зводити прості стіни з одночасним облицюванням;
- зводити прості стіни полегшених конструкцій;
- улаштовувати перегородки з цегли, гіпсошлакових та інших плит;
- мурувати стіни і фундаменти з бутового каміння під лопатку;
- розбирати цегляні склепіння всіх видів;
- ремонтувати і заміняти окремі ділянки кам’яних і бутових фундаментів в існуючих будинках.
Де одержати професію?
Якщо Ви хочете стати висококваліфікованим муляром, то Ваш вибір – Богородчанський будівельний професійний ліцей.

77701 смт. Богородчанивул. Шевченка 89тел. (271) 21-6-40е – mail: scola12@rambler.ruwww.bpblat.ua